Count down has started for Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express

Pazar, Ekim 06, 2013


Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express için geri sayım başladı!

İstanbul (4 Ekim 2013) İstanbul’un en önemli moda etkinliği Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express için nefesler tutuldu. 7 Ekim Pazartesi günü başlayacak defileler, moda konuşmaları ve renkli partilerle 5 gün boyunca moda severlere dopdolu bir program sunacak olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express, bu sezon Kuruçeşme Arena’da gerçekleşiyor.


Istanbul (October 4, 2013) Time to hold our breath for the most important fashion event of Istanbul, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express. Starting on Monday October 7th, this season’s Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express is taking place in Kuruçeşme Arena, is offering fashion lovers a program packed with fashion shows, fashion talks and colorful parties for 5 days.


Marka ve tasarımcıların İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonlarını sergileyecekleri hafta boyunca toplam 43 defile ve sunum izlenebilecek. 29 tasarımcının defile gerçekleştireceği Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express’de 11 tasarımcı ise Studio alanında özel sunumlar yapacak. Kuruçeşme Arena dışında da 3 marka ve tasarımcının özel defile ve etkinlikleri takip edilebilecek. Etkinlik takviminde, bu sezon ilk defa Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express’e katılacak olan yetenekli tasarımcılar da dikkat çekiyor. 
 During the entire week, it will be possible to watch 43 fashion shows and presentations of brands and designers who will be exhibiting their Spring /Summer 2014 collections.  Through the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express event, 29 designers will be displaying their collections on the runway and 11 designers will be making special presentations in the studio venue. It will also be possible to see 3 other brands and designers presenting their collections off-site from the venue of Kuruçeşme Arena. On the event schedule of this season’s Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express, the presence of new talented designers also draws attention . 
Biz de His Wardrobe ve Benetton Blog ekibi olarak Istanbul Fashion Week'e katılıp, sizin için tasarımcıların showlarını takip edeceğiz. Tabii  fashion weeklerin olmazsa olmazları still avı da sayfamızda yer alacaklar arasında. Bu sene yurtdışından konuk editörler de fashion week'i yabancı takipçilerimiz için değerlendirecek. 

And we are as a His Wardrobe and Benetton Blog team, going to follow the Istanbul Fashion Week for you. Ofcourse there will be style of the fashion weeks on our pages as well. This year we are going to have a guest writers also who is that we are going to introduce you very soon. They will comment and write it for our global followers.

New York, Miami, Berlin, Sidney, Moskova ve Tokyo Moda Haftaları ile Zürih ve Sidney Moda Günleri’nin isim sponsoru olan ve geçtiğimiz sezon bu şehirlerin arasına İstanbul’u da ekleyen Mercedes-Benz, Kuruçeşme Arena’daki etkinlik alanında kurulacak Mercedes-Benz Lounge’da davetlilerini ağırlayacak. Ayrıca lüks segmentin tartışmasız lideri olan yeni Mercedes-Benz S-Serisi de, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express boyunca Kuruçeşme Arena’da sergilenelerek modaseverler ile buluşacak.


Being the title sponsor of fashion weeks in New York, Miami, Berlin, Sydney, Moscow and Tokyo as well as consumer fashion programs in Zurich and Sydney, Mercedes-Benz is sponsoring the “Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express” for the second time in Istanbul. During the event, Mercedes-Benz will be hosting its guests at the Mercedes-Benz Lounge in the venue at Kuruçeşme Arena. Furthermore, the undisputable leader of the luxury automobile segment – the new Mercedes-Benz S-Class will be displayed in order to greet fashion-lovers during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express at Kuruçeşme Arena. 

Tamamen yenilenen S-Serisi, kendinden önceki her nesilde olduğu gibi, “dünyanın en iyi otomobili” ünvanını koruyarak, dünyanın dört bir yanında standartları yeniden belirliyor. Tasarımdaki mükemmellikle “Lüksün Ruhu”nu yansıtan yeni S-Serisi, dinamik görünümlü yapısı, geliştirilmiş güvenlik ve konfor donanımları ile dünyanın en başarılı lüks sedanı olma özelliğini daha da haklı kılıyor. 

 The new Mercedes-Benz S-Class, just like its  predecessors, redefines the standards all over the world by protecting its title as the “best car in the world”. With its perfect design reflecting “the spirit of the luxury”, its dynamic structure, enhanced safety and comfort equipments, the new S-Class proves to be the best luxury sedan in the world.Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express kapsamında Mercedes-Benz, tüm dünyada isim sponsorluğunu üstlendiği moda haftalarında olduğu gibi Türkiye’de de desteklemek üzere seçtiği moda tasarımcısının defilesini sunacak. Bu doğrultuda Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express’te,  08 Ekim Salı günü saat 20.30’da “ Mercedes-Benz presents Zeynep Tosun” defilesi podyumda olacak. 

Mercedes-Benz will also present a fashion show of a selected designer again during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express like in the other fashion week organizations worldwide. Within this content, this season Mercedes-Benz presents “Zeynep Tosun presented by Mercedes-Benz” fashion show within the event on October 8th, 2013 at 8:30 pm.
Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express’e sayılı günler kala heyecanını dile getirerek “Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express ile yetenekli tasarımcılara kendilerini geliştirebilecekleri ve uluslararası arenaya koleksiyonlarını taşıyabilecekleri bir platform sağlayabildiğimiz için oldukça heyecanlıyız. Eminiz ki etkinlik, her sezon daha da güçlenerek İstanbul’un  uluslararası bir moda merkezi olarak konumlanmasında önemli rol üstlenecek. 7-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express etkinliğinde tüm katılımcılarına şimdiden başarılar diliyoruz” şeklinde düşüncelerini paylaştı.


Mercedes-Benz Türk President & CEO Rainer Genes, expressed his excitement for the upcoming  Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express and shared his thoughts by saying:  “We are so excited to provide a possible platform for the talented designers to enable their businesses’ development and to support them to introduce their collections in the international arena. We have no doubt that the event will get even stronger each season thus will play a crucial role in establishing the position of Istanbul as an international fashion center. We wish great  success  in advance to all the  participants of  the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Presented by American Express which will take place between  October 7th and11th”.

You Might Also Like

0 yorum

Blog Archive

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe

yazar cafe

Bumerang - Yazarkafe