Vodafone Tarafından Adıma Usulsüz Hat Açıldı!

Cumartesi, Ekim 29, 2016


Bu yazımı ne bir markayı karalamak ne de kişileri suçlamak için yazmıyorum. Amacım başıma gelen bu dolandırıcılık olayının sizin de başınıza geldiği takdirde nasıl bir şikayet / itiraz yolu izlemeniz konusunda kamuoyunu aydınlatmaktır.

Her şey 2016'da başladı.. Yeni işimle birlikte artan internet kullanımlarım beni 6 senelik abonesi olduğum ve hiç bir fırsat vermeyen Turkcell'den ayrılmaya yönlendirdi. O dönemde şirketimin de anlaşması olduğu için hiç tereddütsüz Vodafone'a geçiş yaptım.

Geçiş sırasında bizim şirkete özel olarakVodafone merkezinden yönlendirilen Derya XXX, kaydımı açmak için ofise geldi. Kendisi çeşitli evrakları imzalattı. Tabii ki bunlar hat açım sözleşmesiydi ve hepsini okumak istediğimi birer kopyasını bana iletmesini istediğimi belirttim. O da tamam dedi fakat yapmadı. Derken bana Whatsapp üzerinden de nüfus cüzdanımı gönderirsem eğer hattımı hemen açabileceklerini iletti.

Eror 1!!!

Lütfen hiç kimseye kimlik kartınızın görüntüsünü göndermeyin. Fotokopisinin bile üzerine işlem tarihini ve ne için olduğunu marker ile yazın. Tabii ben bunu bugünden sonra öğreniyorum. Biraz acı oldu ama neyse..

Derken hattım açıldı ve ilk ay tarafıma 60 tl olarak gelmesi gereken faturam 90tl olarak geldi.

Bana hiç haber verilmeyen, bilgim bile olmayan meğer yeni hat açımı için bir sene boyunca 8.9tl vergi ödemek gerekiyormuş. Bunu tüm uğraşlarıma rağmen iptal ettiremedim. 1 günlük gecikme nedeniyle de 20tl ekstra ceza kesmişlerdi...

Eror 2!!!

Kimseye güvenmeyin. Hatta eşiniz, dostunuz, arkadaşınız bile olsa.. Bakın üye yapana kadar ne taklalar atan bu kişi sonra neler yapacak...

Derken bu sıkıntıları yaşarken yanımızda olması gereken Derya hanımın işten ayrıldığını öğrendim. Bizimle başka bir coach ilgilenecekmiş fakat o da pek yardımcı olamadı.

En son geçtiğimiz günlerde şirket mail adresime gelen 3 adet e-fatura beni tekrar sorgulattı. Hiç haberim bile olmayan sonu 05 ve 06 ile biten iki hattın Vodafone Red XS tarifesi adıma usulsüzce açılarak fatura kesildiğini öğrendim.

Sevgili Vodafone'a ulaşmayı denedim ama nafile... Müşteri hizmetleri için bile para alan, size yapmadığınız görüşmeleri yansıtan, bünyesinde üstelik benim şirketim gibi büyük ve önemli bir şirkete tahsis ettiği güvensiz ve dolandırıcı insanlar çalıştıran bir firmadan bahsediyorum...

En son sosyal medya üzerinde paylaşımlar yapmak zorunda kaldım. Evet ilk defa hayatım boyunca ilk defa da blogumda bu olumsuz müşteri deneyimini yazıyorum çünkü yasadışı bu işlem benim ileride canımı çok yakabilir!

Derken bir çok arkadaşımın da aynı durum başına geldiğini öğrendim. Hatta bazıları bana kimliğimin kopyalanıp bir çete tarafından bile kullanabileceğini söylediler. Benim yaşadığım şoku tahmin edemezsiniz. Hayatında işlemiş en büyük suçun yemek bıçağıyla elma kesmiş olan birisinden bahsediyoruz. Keza insanlık ve dünya barışı için bir çok STK'da çalışmış, vergisini düzenli olarak veren, bir çok bilimsel ve sanatsal projelerde ödüller almış biriyim ben..

Derken en sonunda internet araştırmalarım ve arkadaşlarımında yardımıyla bu siteyi keşfettim. https://sikayet.btk.gov.tr/ Sanırım bu suç oranı o kadar yüksek ki böyle bir site açılmış Devletimiz tarafından ve sadece mobil hat şikayetlerinizi bu site üzerinden yapabiliyorsunuz. Öncelikle buraya aşağıdaki şikayet dilekçesini gönderdim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na
Şikayet Eden:
Adres:
Şikayet Edilen:…………… İletişim Hizmetleri A.Ş.
Konu: Haksız açılan GSM hatları
Haksız Açılan Hatlar:
…………. tarihinde adıma habersiz ve bilgim dahilinde olmayan açılmış  hattın varlığından, konuyla ilgili hatlardan …………. neticesinde haberdar oldum. Söz konusu hatlarla ilgili hizmet sağlayıcı işletmeci ……………….ile hiç bir şekilde sözleşme imzalamadım ve hiç bir şekilde bir abonelik talebim olmadı. Söz konusu durum Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 15/7 hükmü “Abonenin hattının, kullanıma açılabilmesi için, bu maddede yer alan belgelerin eksiksizliği ve söz konusu belgelerdeki bilgilerin doğruluğu işletmeci tarafından kontrol edilerek gerekli teyit işlemi İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden yapılır. Söz konusu bilgilerin doğruluğu onaylanmadan açılan hat ile ilgili olarak her türlü sorumluluk işletmeciye aittir.”  uyarınca işletmeci firma …………..’nın  sorumluluğunu gerektirmektedir. Söz konusu husus …………… iletildiği halde konuyu geçiştirmek için engeller çıkartıldı, işlem yapmamak için bahaneler üretildi ve sorunumuzun çözümüne yönelik bir işlem gerçekleştirilmemiştir. Bu sebeple Kurumunuza başvurma zorunluluğu doğdu.
Yukarıda anılan nedenlerle adıma haksız hat açılmasına sebep olan …………… hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasını ve söz konusu hatların kapatılmasını arz ve talep ederim.
Saygılarımla,


Şimdi ise Vodafone'a ıslak imza ile dilekçemi yazıp göndereceğim... Sonrasında ise arkadaşımın bayisine gidip Fraud işlemlerini başlatacağım. Artık en sonunda Savcı ve Avukata da uğramak gerekiyorsa onu da yapacağım. Gelişmelerden haberdar olmak için burayı takipte kalın.!

Ama ne olursa olsun kimseye güvenmeyin ve hemen e-devletten BTK kısmına girerek, adınıza açılmış bir hat olup olmadığını sorgulayın.

You Might Also Like

0 yorum

Blog Archive

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe

yazar cafe

Bumerang - Yazarkafe